Studenti průmyslového designu navrhli 12 prototypů kelímků na kávu
4.3.2025
6 min.
Výstavní designérský projekt ateliéru Průmyslový design, Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a společnosti Plastia s.r.o. s názvem KAFELÍMEK představuje možnou alternativní vizi budoucnosti servírování a konzumace kávových nápojů.
Ústředním vizuálním prvkem celé expozice je velká rotující kruhová plocha s vystavenými exponáty, která upoutává svým pohybem pozornost kolemjdoucích návštěvníků, přičemž současně symbolizuje cirkulární koncepci výroby navržených produktů a s tím související environmentální zodpovědnost výrobce.
Na rotující ploše, v jejímž středu je situován vzrostlý kávovník, jsou umístěny fyzické realizace nápojových kávových setů, navržených studenty a pedagogy ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně, které svým pohybem dynamizují výstavní prostor. Nápojové sety, vyrobené metodou 3D tisku z polymeru s příměsí kávové sedliny, jsou situovány na volně sypaných kávových zrnech, čímž je návštěvníkům názorně demonstrován materiálový background vystavených produktů společně s výrazným čichovým vjemem kávy.
Více na kafelimek.fmk.utb.cz
Žijeme v extrémně nestabilní době, kdy jediná jistota je nejistota. Právě v této době se náhle objevuje důležitost inovátorů a kreativců. Je to právě inovátorská mysl, oproštěná od tradičních a vyzkoušených postupů, která může nastínit nová řešení. A je to současně příležitostí pro mladé designéry. Jejich práce může mít pozitivní dopady v transformačních dobách. Kreativní myšlení pomáhá nalézt nová a neobvyklá řešení problémů, které by tradiční přístupy nemusely odhalit. To může zahrnovat navrhování nových výrobků, služeb nebo také způsobů, jak překonat obtíže.
Lenka Novotná, jednatelka společnosti Plastia s.r.o.
Expozice reflektuje budoucí legislativu, která má výrazně omezit používání jednorázových kelímků v prodeji kávy
Pokud z vystavených konceptů vzniknou v budoucnu komerční produkty, počítá se i při jejich výrobě s plně recyklovatelným polymerem s příměsí kávové sedliny. Jejich funkční provedení a atraktivní vzhled má motivovat spotřebitele k jejich používání. Využití kávové sedliny, která je v podstatě odpadním produktem kaváren a restaurací a jíž je každodenně celosvětově vyprodukováno obrovské množství, vizuálně vhodně zatraktivňuje povrchovou texturu vyrobených produktů a současně nepochybně představuje příklad skutečně smysluplné recyklace.
Obdobným způsobem bylo přistupováno k návrhu celé expozice, jejíž jednotlivé součásti budou moci být opětovně využity v dalších výstavních projektech a použité materiály jsou bezproblémově a 100% recyklovatelné. Expozici doplňují velkoformátové panely s vysvětlujícími obrazovými a textovými informacemi vztahujícími se k prezentované environmentální problematice včetně velkoformátové audiovizuální projekce podporující prezentované téma.


Neustále sílící celospolečenský tlak zaměřený na environmentální zodpovědnost výrobců, ale i spotřebitelů představuje obrovskou výzvu pro průmyslové designéry. Transformace průmyslové sféry spojená s orientací na lokální zdroje a s minimalizací dopravy, s maximálním využíváním recyklovaných materiálů, se snižováním energetické náročnosti výroby, s prodlužováním životnosti výrobků včetně jejich možné opravitelnosti nebo bezproblémové recyklovatelnosti, vyžaduje nové přístupy a způsoby uvažování v procesu designérské práce. V této souvislosti získávají v průmyslové výrobě stále větší význam materiálové inovace. A právě vhodné využití nových ekologických materiálů může být pro výrobce rozhodující konkurenční výhodou. V průmyslovém designu často platí, že nový materiál či technologie rovná se nový design, a právě projekt KAFELÍMEK je toho příkladem.
docent MgA. Martin Surman, ArtD., vedoucí ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně
Polymer s kávovou sedlinou
Jedná se o unikátní řešení v rámci cirkulárního toku materiálů a využití odpadní kávové sedliny jako Master Batch (MB)/pigment pro polyolefiny, a to i pro potravinářské aplikace. Materiál s kávovou sedlinou je plně recyklovatelný, a je zakotven v rámci nové legislativy EU (PPWR, EU Sustainable Chemistry Strategy a dalších).
Celý princip kaskádové recyklace kávové sedliny je součástí Best practices EU v oblasti cirkulární ekonomiky. Projekt je společným vývojovým záměrem společností COFFEE!UP a REMARKPLAST. Celý koncept je vysoce inovativní a unikátní, aktuálně je MB s kávovou sedlinou komerčně používán s ověřenými vlastnostmi ve spotřebním průmyslu.
Plastia je prvním experimentálním aplikátorem MB s kávovou sedlinou v plastikářském průmyslu v České republice. V současné době vyrábí s využitím tohoto materiálu několik svých prémiových výrobků. Mimo jiné nádobu na bioodpad, misky na microgreens, a v budoucnu kelímky na kávu pro opakovatelné použití. Výhradním distributorem barviva je společnost Safic-Alcan Česko.
Další články
Inovace mi otevírají dveře u zákazníků
Obchodní ředitel s více než třicetiletou zkušeností v mezinárodním prodeji dnes úspěšně vede exportní aktivity firmy Plastia, která své inovativní produkty z Vysočiny dodává do více než 56 zemí světa. Sází na kombinaci trpělivosti, intuice a práce s novými technologiemi, přičemž za největší odměnu považuje moment, kdy vidí české výrobky sloužit lidem po celém světě.
Opravdové vedení začíná, když přestanete řídit a začnete chápat
Vedoucí lisovny, který je ve firmě už od roku 1999, s úsměvem říká, že v Plastii pracuje celé 21. století. Za sebou má pestré pracovní zkušenosti – od softwarové firmy přes reklamku až po dětský domov, kde se naučil skvěle jednat s lidmi. Právě komunikaci a empatii považuje za základ dobrého vedení týmu.