Rosteme společně s mladými talenty
Věříte, že učení se praxí je nejefektivnější? My taky! Proto otevíráme dveře mladým lidem se zájmem o design, výrobu a inovace. Kdo do jiný by měl stát u zrodu nových nápadů než čerstvé mozky plné energie a kreativity?

Naše spolupráce se školami není jen o tom, co my dáváme studentům, ale i o tom, co oni přinášejí nám: svěží pohled, odvahu zkoušet nové věci a neotřelá řešení. Věříme, že společně můžeme vytvářet produkty, které jsou nejen funkční a krásné, ale také odpovědné k naší planetě.
Dlouhodobě spolupracujeme s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, kde studenti designu v čele s MgA. Martinem Surmanem, ArtD. přicházejí s nápady, které občas překvapí i náš zkušený tým. Navázali jsme také dlouhodobé partnerství s Biskupským gymnáziem a Střední školou gastronomickou Adolpha Kolpinga ve Žďáře nad Sázavou.
"Environmentální design vyžaduje nové přístupy – lokální zdroje, recyklované materiály a delší životnost. Náš KAFELÍMEK ukazuje, jak nový materiál může přinést konkurenční výhodu i inspiraci."
docent MgA. Martin Surman, ArtD.
vedoucí ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně

Ročníkové a oborové práce
s reálným dopadem
U nás studenti nepíší práce do šuplíku. Jejich projekty řeší skutečné problémy pro skutečné zákazníky. Mnohé studentské návrhy – konvičky, krmítka nebo třeba květináče – se dostaly až do sériové výroby a dnes je používají tisíce lidí.
"Krmítko Berry vzniklo jako diplomová práce na ČVUT, ale pro sériovou výrobu vyžadovalo další vývoj. Díky pokračující spolupráci po škole se stal můj první náčrtek skutečným produktem, což považuji za nesmírně cennou zkušenost."
Markéta Vápeníková za svůj návrh krmítka Berry získala ocenění Excelentní studentský design v Národní ceně za design 2023

Stáže a spolupráce, které mění trh
Naši stážisté a brigádníci se stávají plnohodnotnou součástí týmu: ve vývoji, technologii výroby nebo třeba marketingu. Získávají praktické zkušenosti, které jim poskytují konkurenční výhodu na trhu práce. Celá řada našich úspěšných produktů – krmítka, květináče nebo konvičky – začínala jako studentský nápad nebo skica. Společně dotahujeme originální myšlenky do podoby, která úspěšně konkuruje na mezinárodním trhu.
"V průběhu studia jsem řešil několik projektů pro sériovou výrobu, ale všechny skončily „v šuplíku“. Návrh konvičky Gradient je první, který byl dotažen až do výrobní fáze. Myslím, že pro každého designéra je skvělý pocit vědět, že vámi navržený produkt budou kupovat tisíce lidí."
Jakub Krmela, průmyslový designér









"Společný program je nesmírně inspirující. Pro studenty se otevírají nová témata, které mohou mít klíčový význam pro jejich odborné zrání."
Jiří Cočev,
ředitel Biskupského gymnázia a SŠGAK ve Žďáře nad Sázavou
Myslet a pracovat jako designéři
V našem dvouletém programu studenti Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga procházejí reálnými fázemi designového procesu – od výzkumu a identifikace potřeb, přes ideaci a 3D prototypování, až po testování s uživateli. V marketingu pak vytváří obsah pro sociální sítě a navrhují kampaně, učí se fotit nebo natáčet videa. Jejich čerstvý pohled nám pomáhá objevovat nové cílové skupiny i způsoby komunikace.
Projekt Spolupráce škol a firem je realizován v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027.
"Jsem ráda, když jedeme do Nového Veselí. Vždycky tam děláme něco originálního. Fotíme, učíme se s AI nebo třeba v Miro. Třeba z rozhovorů se zaměstnanci si pamatuji poznámku: dělejte chyby."
Tereza, studentka Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou





Více se dozvíte na blogu
Jak se navrhuje krmítko nebo nádoba na bioodpad? Výrobce zahradnického náčiní Plastia získala ceny za design
Ocenění Red dot design Award za rok 2024 dostaly dvě nádoby na bioodpad, jež navrhli designéři ze studia WRKS. Jedna nádoba je na sběr bioodpadu v kuchyni, druhá pro kompostování v záhonu. Další designová ocenění získali studenti za návrh krmítek pro ptáky v Národní ceně za studentský design.
Studenti průmyslového designu navrhli 12 prototypů kelímků na kávu
Na aktuální designérské přehlídce Designblok 2024 je možné si prohlédnout velmi zdařilou sérii prototypů kelímků a hrnečků na kávu vzniklých v rámci projektu Kafelímek. Dvanáct studentů z Ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně se spojilo s firmou Plastia a vytvořili technologií 3D tisk nádoby na kávu, kde je příměsí kávová sedlina. Výrazná expozice ukazuje budoucí směr při výrobě plastů a použití odpadních materiálů.
Chcete s námi spolupracovat?
Sepište, jaká je vaše představa. Ozveme se.
